Zespół

Roderyk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów grający muzykę "Medievale Folk" grupa koncertuje na całym świecie, powstała w 2008 roku z inicjatywy Mariusza Rodziewicza.

Roderyk wykonuje muzykę folkową, etniczną, inspirowaną kulturą: wschodu, celtycką, bałkańską; poszukując przy tym nowych form, dźwięków. Niebywałą inspirację zespół czerpie również z naszych rodzimych słowiańskich nut, które sprawiają, iż słuchacze odnajdują się w określonej czasoprzestrzeni.

Zespół występuje na koncertach kameralnych, uświetnia Festiwale Kultury Średniowiecza, muzyki folkowej, dając publiczności możliwość przeniesienia się w różne obszary geograficzne i epoki.

Formacja w dużej mierze opiera swoją twórczość na kompozycjach autorskich, nie stroni jednakże od tradycyjnych utworów, pochodzących z różnych stron świata czy kręgów kulturowych prezentowanych w odmiennej aranżacji.

Roderyk wykorzystuje instrumenty tradycyjne oraz etniczne, co nadaje muzyce niepowtarzalnego brzmienia i charakteru.

Skład

Mariusz Rodziewicz

Muzyk,kompozytor, animator, założyciel zespołu Roderyk, multiinstrumentalista. Współorganizator takich wydarzeń jak "Inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem", "Oblężenie Malborka". Przygodę z muzyką folkową, dawną, rozpoczął w 1999 roku. Zainspirowany przekładami pieśni starofrancuskich, sam zaczął komponować a następnie koncertować już z autorskim materiałem. Jednak na projekt Roderyk trzeba było jeszcze trochę poczekać - oficjalnie pierwszy koncert grupa zagrała w 2008 roku w grodzie Byczyna.

Natalia Jasińska

Gliwiczanka, korzeniami wywodząca się z Pomorza.Z wykształcenia inżynier Automatyki i Robotyki, absolwentka Politechniki Śląskiej. Studentka Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Ustanowiła oficjalny rekord Polski w wykorzystaniu największej liczby instrumentów do zagrania jednej z melodii (71 instrumentów). Skrzypaczka, wokalistka, kompozytorka.

Pola Berensdorff

Zaskakująca walka rozgrywa się w umyśle tej pięknej, młodej kobiety. Pola jest rozrywana przez dwie namiętności: uwielbienie sztuk plastycznych i muzykę. Jest Absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary mgr Emilii Majewskiej. W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery wielokrotnie była laureatką nagród w konkursach gitarowych. Koncertowała zarówno w kraju jak i poza jego granicami, ale jest również Absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W październiku 2018 r. obroniła tytuł magistra Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Obecnie z tytułem Dyplomowanego Konserwatora wykonuje kolejne, coraz ambitniejsze realizacje konserwatorskie. W międzyczasie zainteresowała się wykonawstwem historycznym i od tego czasu opanowała grę na lutni renesansowej, teorbie, gitarze barokowej, monochordzie, psauterium, występując z zespołem Kapela Non Grata oraz w duecie z Tomaszem Kurjatą, z którym również studiowała lutnię w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Anna Dębicka

Anna „Emolka” Dębicka – skrzypaczka sesyjna, wrocławianka z wyboru i fascynacji miastem. Od wielu lat znana i słuchana w „Krainie Łagdodności”, na stałe współpracuje z zespołami „Do Góry Dnem”, „A gdyby Tak”, "Irish Jam", z Jadwigą Tomczyńską oraz akrobatyczno-artystyczną grupą "Enigma Art". Współzałożycielka zespołu „Znienacka Projekt”, „Jan i Klan” i "Irish Jam". Charakterystyczne brzmienie skrzypiec Ani można usłyszeć między innymi na ostatniej płycie Willas Wioletty, „Znienacka Projekt”, „SCOB”, „A gdyby Tak”, Zbyszka Stefańskiego, „Orkiestry Samanta” czy w kompozycjach Pawła Pudło. Oprócz dźwięków, które wydobywa ze swego instrumentu, od kilku lat można ją też usłyszeć śpiewającą, min. w projekcie „Satin Voices”. Prywatnie Anię „Emolkę” można spotkać pod żaglami, albo w górach....

Tomasz Kurjata

Lutnista, gitarzysta, pedagog. Skomponował muzykę do ponad 20 filmów oraz 5 gier komputerowych.
Członek zespołu Muzyki Dawnej Filharmoni Lubelskiej "Confraternia Capper Lublinensis".
Założyciel Szkoły muzycznej I stopnia w Golubiu-Dobrzyniu i Kowalewie Pomorskim. Studiował grę na gitarze, lutni i teorbie. Absolwet Akademi muzycznej w Gdańsku.

Muzycy współpracujący z Roderykiem

facebook-square